top of page

Black Mirror

5. Sezon 2. Bölüm

Süre: 70 dk

Black Mirror S5 E2

Dizinin Konusu

Black Mirror 5. sezon 2. bölümü "Smithereens" adını taşıyor. Bölümün başrolünde, Sherlock dizisinde uzun yıllar Moriarty karakterine hayat veren başarılı oyuncu Andrew Scott yer alıyor. Scott, hikayenin yükünü büyük ölçüde sırtlanarak gerilim ve dramı kusursuz bir şekilde ekrana yansıtıyor.

 

Smithereens bölümünün, Black Mirror ortalamasının altında kaldığını söyleyebiliriz. Bunun en büyük nedeni ele aldığı konunun sıradanlığını kurtaracak bir senaryoya sahip olamaması. Bölüm, sadece Smithereens çalışanlarını taşımak üzere şirketin önünde nöbet tutan obsesif bir taksiciyle açılıyor. Motivasyonunu bilmediğimiz ve ikna edici olmasını umduğumuz karakter, bir gün Jaden isimli bir stajyeri rehin alarak şirketin sahibine ulaşmak istediğini söylüyor. Bunun için Jaden’in üstlerine ulaşıyor. Bu aşamada devreye polis, FBI ve şirket yetkilileri giriyor, olay büyüyor. Ancak biz hala, olayların bu noktaya gelmesinin nedenini, obsesif taksici Chris’in neden şirket sahibiyle delicesine görüşmek istediğini bilmiyoruz. Olaylar gerilim dozu artarak adım adım finale taşınırken hayal kırıklığı yaratan açıklama geliyor.

Chris, iki yıl önce araba kullanırken telefonuna gelen Smithereens bildirimine baktığı için kaza yapmış. Bu kazada da nişanlısını kaybetmiş. Yalnızca bu kısma kadar ele alındığında bile konunun vardığı yer hiç tatmin edici değil. Bu tatsızlığın üzerine, “Karakter neden bunları şirketin sahibine anlatıyor?” sorusu can sıkmaya başlıyor. Çünkü bahsi geçen hesaplaşma sahnesi, Andrew Scott’ın kusursuz performansının bile kurtaramayacağı ölçüde basit. Sonuç olarak Black Mirror Smithereens bölümü, 70 dakikalık bir kamu spotu olarak Black Mirror çizgisinin oldukça altında kalan bir bölüm olmaktan öteye gidemiyor.

Black Mirror 5. Sezon 2. Bölüm dizi izle - bedava dizi izle - online full HD dizi izle - yabancı dizi izle - altyazılı yabancı dizi

bottom of page