top of page

Black Mirror

2. Sezon 2. Bölüm

Süre: 42 dk

Black Mirror S2 E2

Dizinin Konusu

Black Mirror 2. sezonun "White Bear" adı verilen bu 2. bölümünde, adalet kavramı farklı boyutlara ulaşmış bir toplumda suç işlemek gibi bir gaflete düşen bir kadının çileli ceza çekiş süreci aktarılıyor. Fakat durum biraz farklı. Suçu işleyen kişi mağdur konumunda ve kimse ona yardım etmiyor, aksine acı çektiriyor.

 

Black Mirror'ın bu bölümünde, nişanlısı ile birlikte küçük bir kız çocuğunu öldürürken kameraya alan bir kadın ve bu kadının, işlediği suçun ızdırabını sürekli şekilde çekmesini sağlayan bir topluluk var.

 

Bir gün kadın elleri bağlı vaziyette, yerde intihar etmek için kullandığı (öyle düşünmesi istenen) haplar, televizyon ve açık televizyondaki bir simge ve baş ağrısı ile uyanıyor. Evin içinde nişanlısı öldürürken kendisinin kameraya aldığı kıza ait bir fotoğraf var ve bu fotoğraftaki kızı kendi kızı sanıyor. "Ben kimim?" diyor, çünkü hiçbir şey hatırlamıyor ve sokağa atıyor kendini. İnsanlar kadını sürekli telefonla ya da kamerayla çekiyor ama asla konuşmuyorlar. Kadın daha kim olduğunu, nerede olduğunu ve insanların neden garip davrandığını anlayamadan bir adam kadını öldürmek için geliyor. Ona yardım etmek isteyen bir kız çıkıyor. Kız ”White Bear (Beyaz Ayı) parkına gidip vericiyi kapatırsak insanların bu sorununu çözeriz ve kurtuluruz.’’ diyor ve oraya gidiyorlar.

 

Parka gittiklerinde kadını öldürmek isteyen adam ve kadın (kızı öldürülen karı koca) geliyor ve olay orada bitiyor, herkes alkışlıyor ve sahne açılıyor. Sonra bunu neden yaptıklarını kadına videoyla anlatıyorlar: ‘’Sen katilin nişanlısısın. Olanları videoya çektin. Suçlusun sen.’’ diyorlar. Sonra yine ellerini, ayaklarını bağlayıp bir eve götürüyorlar ve o gün olan her şeyi teknolojinin de yardımıyla unutturuyorlar. Ertesi gün aynısı tekrarlanıyor.

 

Suç ve ceza arasında olması gereken ölçüyü istemsizce düşündüren, fakat bir anlığına da olsa bazı suçların bu tür bir cezayı hak ettiğini hissettiren, ”seyirci kalmak” kalıbını tekrar sorgulatan bir Black Mirror bölümü.

Black Mirror 2. Sezon 2. Bölüm dizi izle - bedava dizi izle - online full HD dizi izle - yabancı dizi izle - altyazılı yabancı dizi

bottom of page