top of page
stranger things.jpg

Black Mirror

2. Sezon 1. Bölüm

Süre: 48 dk

Black Mirror S2 E1

Black Mirror

Tüm Bölümleri

1. Sezon

2. Sezon

3. Sezon

4. Sezon

5. Sezon

Dizinin Konusu

Black Mirror 2. sezonun "Be Right Back" adı verilen bu 1. bölümünde; ölen eşinin arkasından tuttuğu yasla başa çıkma konusunda zorluklar çeken bir kadın konu ediliyor. Malum, sevdiğimiz bir kişinin hayatımızdan eksilişi kabullenmesi çok zor bir durum. Bu bölümde bunu fazlasıyla hissediyor ve başroldeki kadının duygusal dalgalanışlarına ortak oluyoruz.

 

Dizinin her bölümü, teknolojik bakımdan gelişmiş bir çağda hayal edildiği için, ölüm için bile bir çözüm yolu mevcut. Kocasını kaybeden kadın, bir tanıdığının yönlendirmesiyle kocasına ait her türlü anıyı, bilgiyi sanal bir ortama aktarıyor ve o ortam bu bilgileri işleyip, ölen kocayı taklit ediyor, yani bir nevi yerine geçiyor. Daha sonra kadın bunu daha ileri boyuta taşıyıp, bir makine-insan karışımı robot satın alıyor, yine bu ortamdaki veriler ışığında. Bu robot da ölen kocasına benziyor. Hatta %70’e kadar neredeyse gerçek bir insan taklidi yapıp, kendisini insan yerine koydurtabiliyor.

 

Kadının içsel buhranlarıyla, bu teknolojik gelişimin, gerçeğin yerini tutamayacağını işaret eden bir Black Mirror bölümü. Acının gerçekliğinin hiçbir zaman kaybolmayacağını, teknolojinin bazı şeylerin yerini hiçbir zaman dolduramayacağını özetleyen çok hoş bir hikaye.

Black Mirror 2. Sezon 1. Bölüm izle - black mirror tüm bölümleri - altyazılı dizi izle - yabancı dizi izle

bottom of page